2018 İçerik Pazarlama Trendleri

İçerik Pazarlama

2018 İçerik Pazarlama Trendleri

2015 yılında, şirketlerin %4’ü ürettikleri içeriklerin “etkili olmadığını” söylemişti. 2016 yılında ise bu oran %0’a düştü. Yani her şirket, ürettikleri içeriğin etkili olduğunu söyledi. (1) Bu başarıya neden olan bazı etkenler ise şunlar: içerik kalitesinin artması, strateji gelişimi, içerik oluşturmaya ayrılan zamanın artması ve içerik dağıtımında hedeflemenin iyi yapılması. Kısacası, içerik oluşturmada deneyim kazanan şirketler başarılı oldu. Bu başarılarını korumak için de, içerik pazarlama sektöründeki gelişmeleri ve değişebilecek olan hedef kitleyi takip etmeleri gerekir. 2018 yılında gelişen içerik pazarlama trendleri ise şunlardır: 

Değişen Formatlar İçerik Rollerinin Değiştiğinin Habercisidir

İçerik pazarlamadan en çok kazanç sağlayan şirketler, hedef kitlesini içeriğe boğanlardan değildir. Her başarılı şirketin kendine özgü bir medya yayıncılık anlayışı vardır. Yazar ekibine sahip olmak artık yeterli ya da gerekli değildir. Hedef kitlenizin ihtiyacını karşılamak için, doğru ve çeşitli yetenekleri bir araya getirmeniz gerekir. 

İçerik oluşturma süreci, en az içeriğin kendisi kadar önemli. Pixar şirketinin kurucularından Ed Catmull, önemli işlerin her zaman büyük fikirlerle başlamadığını ve hatta projelerinin “tamamlanmamış ve zayıf” olarak başladığını söylüyor. (1) Sürece odaklanarak ve aralıksız gelişimle fikirleri ve projeleri ilerlettiklerini belirtiyor. Şirketin sürece odaklanması sayısız akademi ödülleri almalarına yol açtı. 

İçerik oluşturma alanı, artık sadece blog yazılarından ibaret değil. Hedef kitlenize ulaşabilmeniz için, aynı zamanda içerik formatlarınızı da hedeflerinize ve sürecinize göre adapte eden bir ekibe ihtiyacınız var. Ekibinizin 2018 yılı itibariyle sahip olması gereken yetenekler şunlardır: video oluşturma ve düzenleme, çeşitli formatlarda içerik optimizasyonu, içerik tanıtımı ve reklamı, kampanya yönetimi, strateji geliştirme, grafik tasarım, analiz, ölçüm ve raporlama. 

Nesnelerin İnterneti İçeriği “Elimizden” Alıyor 

Geleneksel içeriğe ulaşma şeklimiz, cep telefonu, bilgisayar ekranı ve dergiler gibi kaynaklar vasıtasıyla oluyordu. Fakat artık Nesnelerin İnterneti sayesinde, içerik günlük hayatımızın her yerinde. Siri gibi aygıtlarla nasıl iletişim şeklimizin değiştiğini bir düşünelim. İçeriğe ulaşmamız için artık parmaklarımızı veya gözlerimizi kullanmamıza gerek yok. Birçok şirket içerik pazarlama stratejisi olarak Amazon’un ürünü olan ses asistanı Alexa’yı kullanıyor bile. Mesela Alexa ile entegre çalışan Ask Purina (Purina’ya Sor) uygulaması ev hayvanları severler için büyük içerik sağlıyor. Şirket olarak bu teknoloji yardımıyla, artık doğru zamanda doğru yerde doğru hedef kitlenize istediğiniz formatta ulaşabilirsiniz. 

Stratejilerin İfade Edilmesi Önem Kazanıyor 

İçerik pazarlamanızı başarılı kılacak faktörlerden bir tanesi de içerik oluşturma stratejinizi ifade etmeniz. Bir strateji, şu bileşenlerden oluşuyor: etkili içerik üretimi, içerik üretiminde harcanan zaman ve hedef belirleme. 2015 yılında içerik oluşturan şirketlerin %32’si sadece içerik oluşturma stratejilerini yazılı olarak belirtmişti. 2016 yılında ise bu %37’ye çıktı. (1) Şirketlerin %22’sinin ise, bir içerik oluşturma stratejisi bile yoktu. Geri kalan %41’lik kısmı bir stratejiye sahipti, fakat bu stratejilerini yazılı olarak kaydetmediler. 

Dr. Gail Matthews, amaçlarımızı not etmenin etkisini bulmak için 267 kişinin katıldığı bir çalışma yürüttü. Çalışmanın sonucu şöyleydi: Amaçlarını not edenler, etmeyenlere göre %33 daha başarılı oldu. (1) Bu yüzden içerik pazarlama alanında da içerik oluşturma stratejinizi belirlemeniz sadece bir 2018 trendi değil, aynı zamanda sizi büyümeye götürecek bir araç. 

Kaynakça:

  1. https://neilpatel.com/blog/content-marketing-trends-2018/

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir