Dijital Yayıncılığın Okurlara Sağladığı 4 Fayda

Dijital Yayıncılığın Okurlara Sağladığı 4 Fayda

Bundan 20 yıl önceki insanların bilgiye ulaşma yöntemleri bugünden bir hayli farklıydı, bu artık herkes tarafından fark edilen bir durum. Ödev yapmak ve katalog taramak için kütüphane raflarını tarayan insanlar, bugün hızlı bir şekilde istedikleri bilgiye ulaşabiliyor. Aynı şekilde, gündemi takip etmek istediklerinde günlük gazete alıp ya da dönemlik dergi alıp haberdar olan insanlar şimdi internet sayesinde her türlü bilgiyi edinebiliyor. Özellikle dijital dönüşüm ile birlikte, yayıncılık da dijitalleşti ve daha da yaygın bir hale geldi. Klasik tekniklerle basılan dergi, kitap ve gazetelerin dijitale taşınmasıyla e-kitap, e-dergi, e-broşür, e-katalog ve e-gazete gibi dönüşüme uğraması bu kaynaklara ulaşılabilirliği artırdı. Bu yüzden dijital yayıncılığın okurlara sağladığı faydalar çok fazla.

1 – İnternet Sayesinde Bütün Yayınlar Aynı Anda Okurlara Ulaşabiliyor

İşin temel taşı olan internet sayesinde, sözün harflere dökümü olan yazılar, sanal bir dünyada insanlarla buluşmaya başlamış, insanlar kendi fikirlerini ve deneyimlerini birbirleriyle bu dünyada paylaşabilmeye başlamıştır. Zaman içinde, bu sanal dünya geliştikçe kurumsal yayıncılık şirketleri de internette profesyonel anlamda hizmet vermenin yollarını bulabilmiştir. Gazeteler, dergiler gibi çeşitli yayınlar bu sanal dünyada yayımlanmaya başlamış ve okurlarına ulaşabilmiştir.(1) Matbaanın erişemediği yerlere bile erişebilen internet sayesinde herkes aynı anda istediği bilgiye ulaşabilir hale gelmiştir.

2 – Arama Motorları Okurların Spesifik Bilgilere Ulaşmasını Sağlıyor

Araştırma yapmak isteyen insanlar artık özel katalog tarama yöntemleriyle aradıkları bilgilere ulaşabilmeye başlamıştır. Daha basit aramalarda da Google, Yandex gibi arama motorları sayesinde okurlar merak ettiği bir konuyu yazarak o konu hakkında milyonlarca internet sayfasına ulaşabilmektedir. Bugün spesifik bilgilere erişmek artık eskisinden daha kolay halde. Dijital kayıtların artmasıyla, anahtar kelimeler sayesinde makaleleri tarayarak istenilen sonuçları bulmaya olanak sağlıyor. Bu sayede araştırmalar dijital yayıncılıkla birlikte daha hızlı yürütülebiliyor. 

3 – Akıllı Cihazlar Sayesinde Yayınlar Okurların Elinin Altında

İnternetin bilgisayarlardan cep telefonlarına, akıllı tabletlere ve akıllı telefonlara uzanmasıyla birlikte her an her yerde internete girebiliyor, tarayıcılar ve uygulamalar aracılığıyla dijital yayıncılık hizmetlerine ulaşılabiliyor. İnsanların elinin altında olan akıllı cihazlar her an her yerde araştırmayı, okuma yapmayı ve bilgi almayı sağlamakta. Bu, en az yayınlar kadar okurların da mobilleşmesini mümkün kılmış ve herkesin bilgiye eşit bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamıştır. Hatta bazı dijital yayıncılık hizmetleri çeşitli bedeller karşılığında çevrimdışı hizmet de vermektedir, bu sayede okurlar internetin olmadığı yerlerde bile bugün bilgiye ulaşabilmektedir.(2)

4 – Dijital Yayıncılık Fikirdeki Çeşitliliğe Fayda Sağlıyor

Yayıncılıktaki dijital dönüşüm ile birlikte de birçok platform klasik yayıncılıktan çok daha düşük maliyete kendi seslerini duyurabiliyor.  Kapasite ve sermayeyi büyük ölçüde değiştiren ve bu konuda gelişim yaratan dijital yayıncılık sayesinde birçok insan daha özgür bir şekilde fikirlerini ve araştırmalarını paylaşabilir hale geldi, yeni ve çeşitli yayınlar da yayıncılık dünyasına dâhil oldu.(1) Bu durum da herkesi bir nebze daha eşit hale getirmiş durumda. Yazarlar ve okurlar arasındaki keskin farkı kaldıran dijital dönüşüm sayesinde bugün herkes hem farklı yazıları okuyup hem de kendi fikirlerini paylaşabiliyor, bu sayede insanlar arasındaki etkileşim artıyor.

Kaynakça

(1) http://blog.milliyet.com.tr/dijital-yayinciligin-faydalari-1/Blog/?BlogNo=386557

(2) https://www.crunchbase.com/organization/offline-magazine#section-recent-news-activity

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir