Gamze Sart, PhD

Gamze Sart

İstanbul Üniversitesi, Üniversite Sanayi İş Birliği Başkan Yardımcısı, Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Patentleme ve Lisanslama Direktörü, 1513 TTO Projesi, Üniversite Sanayi İşbirliği Modül Yöneticisi olarak görev yapan ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nde akademik çalışmalarına devam eden Yrd. Doç. Dr. Gamze Sart, 1988- 1992 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde Yöneticilik ve Uluslararası İlişkiler/Siyaset Bilimi alanında lisans eğitimini aldı.

Sart, Avrupa Komisyonu’nda Dünya Bankası ve LSE’nin ortak yürüttüğü Özelleştirme ile Ekonomik Kalkınma üzerine çalıştı. 1993- 1999 yılları arasında New York ve İstanbul’da genel koordinatör olarak görev yaptı.

Gamze Sart, Harvard Üniversitesi'nde Project Zero’da akademik çalışmalarına devam etti. Psikoloji ve Yetişkin Eğitimi üzerine iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden Teknoparklar ve Teknoloji Transferi ile Üniversitelerin Değişimi başlıklı konuya yoğunlaşarak doktora çalışmasını tamamladı.

Sart, Stanford Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalarını, Yalın İnovasyon üzerine gerçekleştirdi ve hali hazırda Stanford Graduate School of Business’da Girişimcilik ve Yenilikçilik üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Gamze Sart, Tasarımsal Düşünme ve Ters Mühendislik ile patent alım süreçlerini hızlandırmakta ve teknoloji değerlendirmesi yaparak startupların kurulmalarına ve finansal kaynak bulmalarına destek olmaktadır. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi'nin en fazla patent başvurusu yaptığı süreçte yer almıştır. Ayrıca inovasyonun STE(A)M aktiviteleri ile güçlendirildiği Mekanlar ve Makers Hareketi üzerine aktif çalışmalar yapmaktadır.